Hegedűs a háztetőn - Vörösmarty Színház

Több mint húsz évvel az első fehérvári bemutató után ismét felcsendültek a Hegedűs a háztetőn jól ismert dallamai a Vörösmarty Színházban. A nagy várakozás övezte február 15-i bemutató hatalmas sikert aratott a közönség soraiban. Az előadást a teátrum Telihay Péter rendezésében, Vári Bertalan koreográfiájával állította színpadra. A főszereplő tejesembert, Tevjét Egyed Attila, feleségét, Goldét Váradi Eszter Sára formálta meg. 

Közel 25 év telt el a két székesfehérvári Hegedűs a háztetőn bemutató között. Ez azért is különleges, mert a társulat több művésze is mindkét előadásban játszott. Többek között Váradi Eszter Sára és Závodszky Noémi, akik 2001-ben Chavaként és Cejtelként játszottak a musicalben, az új bemutatóban azonban már Golde és Jente szerepeiben láthatóak. 

Az előadás rendezője, Telihay Péter, alkotótársai Daróczi Sándor, díszlettervező; Papp Janó, jelmeztervező; és Vári Bertalan, koreográfus. Koncepciójuk szerint egyszerre mutatják be autentikusan Anatevka zsidó közösségének életét és közösségét, ugyanakkor a történet kortalanságára igyekeztek helyezni a hangsúlyt. A rendező elmondta, hogy sajnos az a történelmi szituáció, melyben egy nép kénytelen elvándorolni hazájából és kénytelen egy idegen környezethez alkalmazkodni, újra és újra megismétlődik. Éppen ezért Tevje mellett a másik fontos főszereplője az előadásnak maga a közösség, amelynek a mindannyiunk számára ismerős tejesember egyfajta morális vezetője. 

A megannyi jól ismert dalt hét fős klezmer-zenekar szólaltatja meg a színpadon. Az előadás zenei vezetője Cserta Balázs. Réti Anikó, korrepetitor amellett, hogy a dalok betanítása volt feladata, az előadások alatt zongorán játszik, vezényel és kórusmesterként is felügyeli az előadást.

A produkció szerencsés csillagzat alatt jött létre, hiszen az ideális szereposztás adott volt a társulaton belül. Tevje, a tejesember, megannyi ikonikus színész szakmai mérföldkövét jelentette már. A Vörösmarty Színházban Egyed Attila formálja meg egyszerre ismerős módon, egyszerre a saját személyiségét és szerep-értelmezését hozzáadva. Tevje csípős nyelvű feleségét, Goldét Váradi Eszter Sára alakítja, a rá jellemző erővel és bájjal. Három házasodni kívánó lányuk, Cejtel, Hódel és Chava szerepeiben Ballér Biankát, Kiss Diána Magdolnát, és Ladányi Júliát láthatja a közönség. A két kisebbik lányt, Sprincét és Bjelkét Tyityán Zorka és Szarka Johanna játsszák. Fontos szerepet játszik még: Andrássy Máté, mint Mótel, valamint anyja, Sandel, akit Nagy Judit formál meg; a kocsmáros, Mordcha szerepében Sarádi Zsolt látható; a tanító, Percsiket Ionescu Raul játssza; Krisztik Csaba pedig a harmadik kérő, a fiatal orosz Fegykaként van színen, Lázár Wolf, a mészáros karakterét Kricsár Kamill alakítja; Závodszky Noémi a minden lében kanál Jente, a házasságközvetítő szerepében látható; az álomképben feltűnő Fruma Sárát és Tzeitle nagymamát pedig a produkció súgója és asszisztense formálja meg, Soltész Rita, illetve Németh Mariann. Anatevka fontos emberei között ott van még Kelemen István és Imre Krisztián, mint Rabbi és fia; Juhász Illés, mint Csendbiztos; Szabó Miklós Bence, mint Avram; Illés Áron, mint Szása; valamint Rovó Tamás, a Hegedűs, aki nem utolsó sorban az előadás koreográfus asszisztense is.

Közreműködik még:  Elekes Levente, Böjtös Natália, Hadházi Péter, Kertész Boglárka, Koreny Réka, Kovács Marcell, Major Gábor, Molnár Zsófia Zsóka, Nagy Nóra Alma, Panka Dominik, Péter Ákos,  Schneider-Zaj Ákos, Talpag Lili

Zenekar: Dávid József/Máté László, Seres Tamás/Dráfi Kálmán, Berec Péter/Cserta Gábor, Nagy Ferenc/Király István, Györök Máté/Fajszi Csanád, Kovács Zsolt/Kovács Balázs, Réti Anikó

Kórus: Csaba Krisztina, Dabóczy Áron, Fáncsik Benjamin, Feke Mariann, Nyárs Annamária Panka, Polgár Zoltánné, Poroszlai Gergő, Schneider Máté, Varga Koppány