A BAFTA-díjas Malachi Kirby, vagyis Hezekiah Moscow, barátjával, Alec Munroe-val (Francis Lovehall) együtt Jamaikáról érkezve az ipari forradalom utáni London East End vibráló és erőszakos olvasztótégelyében, a bűnbandák és a csupaszöklű bokszmeccsek világában találják magukat.
A 2024/2025-ös évad rendkívüli jelentőséggel bír a Virtuózok nemzetközi komolyzenei tehetségkutató verseny történetében: a műsor idén ünnepli jubileumát, amely immár tíz éve fedezi fel és támogatja a klasszikus zene ifjú tehetségeit. Az évad különlegességét nemcsak az évforduló és az izgalmas újdonságok adják, hanem a határon túli magyar tehetségek felkutatására helyezett kiemelt figyelem is, amely tovább erősíti a nemzeti és nemzetközi összefogást.
2025. január 20-án ünnepélyes sajtótájékoztató keretében hivatalosan is bejelentették a Virtuózok klasszikus zenei tehetségkutató műsor 10., jubileumi évadának kezdetét. Az eseményen részt vett Hankó Balázs kultúráért és innovációért felelős miniszter, a Virtuózok nemzetközi fővédnöke, Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár, Peller Mariann, a Virtuózok alapítója és producere, Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója, a Virtuózok alapító zsűritagja, Keller András hegedűművész, karmester, a Concerto Budapest főzeneigazgatója, a Virtuózok magyar és nemzetközi adásának zsűritagja, Káel Norbert zongoraművész, a Virtuózok zsűritagja és Bátor Tamás, a Művészetek Palotájának Művészeti Főtanácsadója, operaénekes, a Virtuózok zsűritagja.
A sajtótájékoztatón jelen voltak még a Virtuózok 2024/25-ös jubileumi évadának határon túli magyar jelentkezői. Az eseményen bejelentették, kik jutottak közülük tovább a magyar elődöntőbe. A határon túli és magyarországi előválogatókból az össznemzeti magyar elődöntőbe kerülnek a kiválasztottak, onnan pedig a legjobb négy már a nemzetközi Virtuózokban méretteti meg magát. A formátum szerint az országok nem mérkőznek meg egymással, így a műsor végén országonként egy győztest hirdetnek.
A fődíjak mellett számos különdíj is gazdára talál, beleértve a kiemelkedően tehetséges határon túli versenyzőknek járó különdíjakat, amelyek további szakmai fejlődést biztosítanak a résztvevők számára.
Nemzetközi és nemzeti összefogás
A jubileum alkalmából a szervezők méltatták az elmúlt tíz év sikereit, kiemelve, hogy a Virtuózok mára egyedülálló kulturális programmá nőtte ki magát, amely nemcsak Magyarországon, hanem nemzetközi szinten is egyre nagyobb figyelmet kap.
Az elmúlt években a Virtuózok tehetségei világszerte bizonyították, hogy a klasszikus zene képes hidakat építeni generációk és kultúrák között. A jubileumi évad ennek az értéknek a továbbadását és erősítését tűzte ki célul. A program a Kulturális és Innovációs Minisztérium támogatásával valósul meg.
Hankó Balázs, a Virtuózok fővédnöke hangsúlyozta: Szlovénia és Szerbia mellett az új évadban Ausztria és Montenegró is bekapcsolódik a televíziós műsorba, a Virtuózok évadai immár kilenc országban 160 milliós nézettségnél tartanak.
Hankó Balázs kitért arra, hogy a határon túli előválogatókra Erdélyből, Székelyföldről, Csángóföldről, Kárpátaljáról, a Vajdaságból és a Felvidékről érkeztek a kiemelkedő tehetségek.
„A Virtuózok sikerével a klasszikus zene a mindennapi örömünk részévé válik, a zene által közös nyelven beszélünk” - fogalmazott a miniszter, megemlítve, hogy a magyar zenei oktatás, a Kodály-módszer méltán híres szerte a világban.
A Nemzetpolitikai Államtitkárság támogatásának köszönhetően idén különösen sok külhoni magyar csatlakozhatott a programhoz, amely tovább erősíti a Virtuózok nemzetközi elismertségét. A jubileumi évad során a Virtuózok mesterkurzusokat és külön előválogatót szervezett a határon túli fiatalok számára, hogy minél többen lehetőséget kapjanak tehetségük bemutatására.
Nacsa Lőrinc nemzetpolitikáért felelős államtitkár kiemelte: tehetségeinket határon belül és túl is fel kell kutatnunk, hiszen egységes nemzetben gondolkodunk, ezért is támogatta a nemzetpolitikai államtitkárság, hogy a Virtuózok csapata külhoni előválogatókat szervezzen.
"Több mint húsz tehetséges diákot hívtak be a budapesti előválogatóra, nyolc főt Kárpátaljáról, hatot Erdélyből, négyet Felvidékről, a Vajdaságból pedig hármat. Ezzel azt is meg tudtuk mutatni, hogy az ottani magyar anyanyelvű zenei oktatási rendszernek van értelme és jövője. A most bemutatkozó tehetségek a magyar kultúra nagykövetei" - jelentette ki.
Peller Mariann, a Virtuózok alapítója és producere azt fejtette ki, hogy a tehetségek kezét nem engedik el. A zsűritagok közül Keller András, a Concerto Budapest főzeneigazgatója azt mondta, a Virtuózok klasszikus zenével és érzelmekkel közvetítve mutatja be a tehetséget, ami a mai korban kiemelten fontos. Hozzátette: „A Virtuózokban kitűnt tehetségek immár a világ nagy színpadain bizonyítanak, köztük Gyöngyösi Ivett, Boros Misi, Lugosi Ali, Teo Gertler vagy Abouzahra Amira és Mariam.”
"Őrizzük a magyar és az európai kultúrát, ez a Virtuózok fontos üzenete" - fogalmazott a szintén a zsűriben tevékenykedő Batta András zenetörténész, a Magyar Zene Háza ügyvezető igazgatója.
Az idei évadban a hangszeresek mellett énekesek is bemutathatják tudásukat.
Bátor Tamás operaénekes, a Müpa művészeti főtanácsadója, ugyancsak zsűritag ezzel kapcsolatban arra hívta fel a figyelmet, hogy a zene valamennyi generáció számára örömet jelent.
Káel Norbert zongoraművész zsűritag azt emelte ki, hogy a hangszeres művésszé váláshoz óriási kitartásra van szükség, emellett pedig nagy felelősséget jelent a magyar népzene hagyományainak folytatása.
A sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a versenyt elismert nemzetközi és hazai szakemberek értékelik, akik maguk is meghatározó szereplői a klasszikus zenei életnek. A határon túli előválogató zsűrijének kiválasztásánál pedig az elsődleges szempont az volt, hogy minden fiatal élménnyel és tapasztalatokkal gazdagon térhessen haza, így ugyanazon zenepedagógusok, művészek ülnek a zsűriben, akik előző nap egész napos mesterkurzussal készítették fel a fiatalokat.
Díjátadó és az idei évad határon túli továbbjutó versenyzőinek kihirdetése
A sajtótájékoztatón Hankó Balázs átadta az oklevelet a magyar elődöntőbe bejutott határon túli versenyzőknek.
A zsűri döntése alapján a magyar elődöntő január 21-i felvételére továbbjutott Paládi Máté (zongora), Szülek Dániel Miklós (trombita) és Csákvári Bence (furulya).
A különdíjasok között pénzjutalmat kaptak Pallagi Fanni (zongora), Kláriková Zsófia (szaxofon), Vorák Dávid (ének) és Bakota Áron (hegedű).
Nacsa Lőrinc egy Rácz Pál aranykoszorús hegedűkészítő mester által felújított antik hegedűt nyújtott át Rankov Annának hegedűjátékáért.
További díjazottak: Bíró Ágnes (zongora) pénzjutalmat kapott, Fazakas Tamás koncertfellépési lehetőséget nyert, míg Szabó Alíz Nikolett fuvolajátékáért mentorálásban részesül különdíjként.
A növendékek felkészítő tanárai Ácsné Szily Éva hegedűművész, Eckhardt Gábor zongoraművész, Dratsay Ákosfuvolaművész, Bátor Tamás operaénekes és id. Kohán István klarinétművész voltak. A mesterkurzust a mestertanárok a Tóth Aladár Zeneiskolában tartották meg Magyar Margit igazgató szakmai felügyelete mellett.
Gratulálunk minden díjazottnak és felkészítő tanáraiknak!
A díjátadón fellépett a Junior Prima díjas Lugosi Ali klarinétművész, a Virtuózok első évadának abszolút győztese, valamint a jubileumi évad egyik továbbjutója, a tehetséges kárpátaljai jelentkező, Paládi Máté.
A jubileumi évad fő szponzora az MVM Zrt.
A műsort április 25-től péntekenként sugározza a Duna TV.