Ebben az évben május 24. és 30. között lesz Budapesten az Imázsia Kínai Filmhét, amely az elmúlt évtizedek kínai filmterméséből nyújt átfogó képet az érdeklődőknek. A fővárosban az Uránia Nemzeti Filmszínházban vetített alkotásokból június 1-jén Debrecenben az Apolló moziban is műsorra tűznek két produkciót. Az idei kínálat a drámától kezdve a sci-fin át a modern vígjátékig rendkívül változatos filmekből áll össze.

A MÁV Szimfonikus Zenekar 2025 őszén, a 80. évadát kezdi meg, egy minden szempontból kimagasló koncertszezont követően, melynek során több szakmai elismerést is kaptak: elnyerték a Bartók Rádió Zenei Díját „Az év hangversenye” kategóriában, a legendás Kobayashi Ken-Ichiro által 2024. május 24., és 25-én vezényelt dupla jubileumi előadásaikért, valamint a Fidelio – „Az Év Koncertje 2024” elismerést, a Christoph Eschenbach által 2024.október 26-án dirigált emlékezetes zeneakadémiai koncertért.
Idén, március 15-én, Magyar Ezüst Érdemkereszt állami kitüntetésben részesült Fodor András, a zenekar nyugalmazott nagybőgőművésze, aki 66 éve aktív tagja a társulatnak, jelenleg a kottatár vezetője.
A MÁV Szimfonikus Zenekar új évada a hagyomány és megújulás jegyében kínál emlékezetes zenei élményeket – méltóképpen ünnepelve a zenekar nyolc évtizedes művészi pályafutását.
A 2025/26-os évad programját sajtótájékoztató keretében Lendvai György, a zenekar igazgatója, valamint Farkas Róbert, a zenekar vezető karmestere mutatta be. Az esemény vendége volt Bánkövi Gyula zeneszerző, akinek új műve a szezonnyitó hangversenyen hangzik majd el a Zeneakadémián. A díszvendég, Prof. Em. Ks. Marton Éva operaénekes, a Marton Éva Nemzetközi Énekverseny és Operastúdió alapítója sajnálatos megbetegedése miatt nem tudott jelen lenni a tájékoztatón, de elküldte üzenetét: „Nagyon hálás vagyok, hogy a MÁV Szimfonikus Zenekar vezetői felfigyeltek a Nemzetközi Énekversenyre, és szólistaként fellépési lehetőséget adtak tehetséges fiatal énekeseknek a hangversenyeiken. Külön öröm számomra, hogy ez a kiváló együttműködés a következő évadban is folytatódik és tovább bővül: ezúttal az Operastúdió hallgatói kaptak meghívást a zenekartól. Bízom benne, hogy ez a remek kapcsolat hosszútávon is eredményes és sikeres lesz.”
A 2025/26-os évadban a zenekar öt bérletes sorozattal várja közönségét, olyan rangos helyszíneken, mint a Zeneakadémia, a Müpa, a Festetics Palota, a Magyar Nemzeti Múzeum. A koncerteken kiváló magyar és nemzetközi szólisták és karmesterek lépnek fel.
Az együttesnek mindig fontos volt a klasszikus zene örökértékű műveinek előadása mellett az új szerzemények, magyarországi premierek, vagy ősbemutatók formájában történő megismertetése is.
Az évadnyitó hangversenyen Bánkövi Gyula, LOCO című művének ősbemutatója lesz, melyet a zenekar számára komponált az első nyilvános személyszállító vasút elindulásának 200. évfordulójára. Ezen az estén a híres amerikai jazz-zenész, Wynton MarsalisTrombitaversenyének hazai premierje is elhangzik Tarkövi Gábor szólójával. Az évadban a karmesterként is népszerű Vajda Gergelyzeneszerző, …fantasia concertante… című művével Kurtág György 100. születésnapja előtt tisztelegnek, melyet erre az alkalomra komponált, és különlegességnek ígérkezik Fazıl Say Mother Earth című zongoraversenye, mely a szerző előadásában debütál hazánkban.
A MÁV Szimfonikus Zenekar visszatérő vendégeként hallhatjuk Perényi Miklós csellóművészt, valamint a világhírű hegedűművészt, Maxim Vengerovot, akivel a zenekar évek óta különleges baráti és szakmai kapcsolatot ápol. Exkluzív eseménynek ígérkezik a teljes Ránki család közös fellépése a MÁV Szimfonikusokkal, melyen a zongorairodalom ritkán előadott hármasversenyeit hallhatja a közönség.
Farkas Róbert, a MÁV Szimfonikus Zenekar vezető karmestere mellett többek között olyan neves karmesterek szerepelnek a 2025/26-os évadban, mint Christoph Eschenbach, Neeme Järvi - aki Wilhelm Furtwängler, a világhírű karmester ritkán előadott szimfóniáját fogja vezényelni, Takács-Nagy Gábor – állandó vendégkarmester, Madaras Gergely, Káli Gábor, Kesselyák Gergelyés Kovács János.
A MÁV szimfonikus Zenekar továbbra is fontosnak tartja a fiatal tehetségek támogatását. Ennek jegyében a 2025/26-os évadban a budapesti konzervatóriumok növendékei szólistaként lépnek fel az Unokák és Nagyszülők Hangversenyei című családi koncertsorozatban, mely három évtizede töretlen sikert arat a közönség körében a Nemzeti Múzeumban és második helyszínként az Eötvös10 Színházteremben.
A fiatal zenészek szakmai támogatásának kiemelt eseménye a világhírű karmester és tanár, Jorma Panula 11. Nemzetközi Mesterkurzusa, melyen idén is tíz fiatal karmester kap lehetöséget, hogy a MÁV Szimfonikusokkal szerezzenek zenekari tapasztalatot. Továbbá folytatódik az előző évadban elkezdett együttműködésük a bécsi Zeneakadémia karmester osztályával, a kíváló Andrés Orozco-Estrada vezetésével. A zenekar évek óta együttműködik a Liszt Ferenc Zeneakadémiával, közreműködik a hegedű-, és énekszakos hallgatók vizsgakoncertjein, és a karmesteri diplomakoncerteken, valamint zenekari gyakorlatot biztosít hangszeres hallgatók részére a Takács-Nagy Gábor által vezényelt hangversenyeken. A világsztár operaénekes, Marton Éva által alapított Nemzetközi Énekverseny díjazottjaival adott sikeres koncertek után az új szezonban a Marton Éva Nemzetközi Operastúdió fiatal énekesei a Skót Nemzeti Kórussal lépnek föl, előadásukban Haydn Te Deum és Harmoniemesse című műveit hallhatja a közönség.
A MÁV Szimfonikus Zenekar 2025/26-os évadának repertoárja méltón tükrözi a társulat progresszív műsorpolitikáját, dinamikus fejlődését, művészi elhivatottságát és a közönség felé való elkötelezettségét.
Az új évad teljes programja és bérletinformációk: www.mavzenekar.hu