Egy tisztességes pápaválasztós film. Majdnem végig. Ugyanis sokan úgy fogják érezni a sztori utolsó csavarja után, hogy mégsem annyira tisztességes ez a film. Ennél konkrétabbat nem lehet mondani anélkül, hogy valamit el ne szpojlerezzünk a történetből.
Akusztikus koncert felnőtteknek.
A Kaláka együttes és vendégei; Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák adnak közös koncertet november 27-én a Marczin. Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák a Kalákával régi kedves barátok, többször koncerteztek együtt a Marczibányi téren és máshol is. Néha ilyenkor úgy fémjelezik a fellépő formációt: Rackaláka.
A Kaláka együttes 1969-es megalakulása óta, több mint ötven éve egyet jelent a magyar és az egyetemes költészet kimagasló alkotásainak megzenésítésével. Mégpedig úgy, ahogy azt Kányádi Sándor fogalmazta meg a legtalálóbban: „kimuzsikálva a Gutenberg óta könyvekbe száműzött versekből a maguk olvasata szerinti »eredeti dallamot«”. A Kaláka önazonossága ugyanakkor elképesztő változatossággal párosul: éppen annyi zenei stílusban képes hiteles előadásra, ahány stílusban a kiválasztott versek íródtak, évszázadokon át. Azért a kimondottan az együttesre jellemző megszólalásmód is érvényesül: ezt garantálja a négy énekhang, valamint a klasszikus és népi hangszerek együttes játéka. Harminc album, mintegy ezer dal, és sok-sok ezer Kaláka-koncert tanúskodik erről, határon innen és túl. 2000-ben Kossuth-díjat, 2004-ben Prima Primissima-díjat, 2014-ben pedig Magyar Örökség-díjat vehetett át.
Ferenczi György és az 1ső Pesti Rackák a legvidámabb hazai bandák közé tartozik. A világ egyik legjobb szájharmonikásaként kitüntetett zenész, jelenlegi zenekarával (korábban Rackajam néven) 2005-től közösen játszik fúziós zenét, amiben fontos szerepet tölt be a magyar népzene és világzene. Akusztikus hangszereken adják elő a blues klasszikusokat és saját hangszerelésű dalaikat, számos esetben magyar költők verseit választják dalszövegül, hogy ezzel is népszerűsítsék a költők versbe szedett gondolatait, és a magyar irodalmat. A magyar könnyűzene egyik legszínesebb egyénisége, akinek több mint negyedszázados pályafutására éppúgy hatott a country, a blues, a funky, a hip-hop és a rock ’n’ roll, mint a magyar népzene. Játéka több mint kétszázhetven lemezen hallható, és ebből húszat ő maga jegyez – Ferenczi György és az 1-ső Pesti Rackák rendszeres fellépői a Kaláka Fesztiválnak is.
2021. november 27., szombat, 19:00 – Marczibányi Téri Művelődési Központ
Kaláka együttes:
Becze Gábor – nagybőgő, gitár
Gryllus Dániel – furulyák, citera, pánsíp, klarinét, tárogató
Gryllus Vilmos – cselló, gitár, charango, koboz, doromb
Radványi Balázs – mandolin, 12 húros gitár, ukulele, cuatro, brácsa, kalimba
A koncerten közreműködik Ferenczi György és az 1-ő Pesti Rackák:
Ferenczi György – ének, szájharmonika, hegedű
Apáti Ádám – ének, basszusgitár, tangóharmonika
Bizják Gábor – ének, kürt
Jankó Miklós – ének, cajon
Pintér Zsolt – ének, mandolin
További információ itt.