Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Március 16-26. között bárki megnézheti a 30 millió forint kikiáltási árról induló ikonikus festményt.
Március 27-én kalapács alá kerül Bak Imre Festmény II. című alkotása, a hazai absztrakt festészet egyik ikonikus műve. A 30 millió forintos kikiáltási árról induló festmény minden eddigi rekordot megdönthet Bak életművében. Az idén 25 éves Virág Judit Galéria tavaszi aukcióján a hazai kortárs szcéna olyan alkotóinak műveit is elárverezik, mint Nádler István, Reigl Judit, Maurer Dóra, Keserü Ilona, de új tulajdonosát keresi a Szölke-gyűjtemény is. Az árverés teljes anyaga március 16-26. között ingyenesen megtekinthető a Falk Miksa utcai galériában.
Mozgalmas időszak elé néz a Virág Judit Galéria: március végén két egymást követő napon tartanak árverést a kortárs festészet, majd a grafikai művek szerelmeseinek. Március 27-én a Kongresszusi Központban a Háború utáni és kortárs alkotások kerülnek kalapács alá, az árverésen többek között Nádler István, Reigl Judit, Maurer Dóra, Keserü Ilona művei is szerepelnek, a legnagyobb szenzáció azonban Bak Imre 1969-es Festmény II. című képe lesz.
„Különleges festészeti technikával készült ez a mű, amelyről bátran kijelenthetjük: az egyik legerősebb kortárs kép az elmúlt évekből. A művész a színmezőket többszörösen átfestette, míg nem az utolsó ecsetvonás is eltűnt a vásznon. Ezt ez eljárást Bak Imre akkor alakította ki magának, amikor 1965-ös nyugat-európai tanulmányútja után hazatért, és átállt az olaj használatától az akrilra” – magyarázta Kelen Anna, a Virág Judit Galéria művészettörténésze, az aukciók vezetője. Kiemelte: hazatérése után Bak a magyar konstruktivista hagyományra, a népművészetre, valamint a legfrissebb nyugati tendenciákra reflektálva hozott létre, nemzetközi viszonylatban is jelentős műveket. „Így például a szín és a forma plasztikus, dekoratív minőségeire építkező Festményt II.-t is, (lásd fotó) amely március 27-én, 30 millió forintos kikiáltási árról indulva, életműrekordot dönthet meg.”
Az aukció másik szenzációja a Szölke-gyűjtemény, amelynek magját a nyolcvanas, kilencvenes években készült művek alkotják. Szölke László több száz művet számláló kollekciója nemcsak festményeket, hanem szobrokat, grafikákat, érméket is magában foglal, ez a sokszínűség ritka a magyar magángyűjtők körében.
Március 28-án Grafikai Aukcióval folytatódik a Virág Judit Galéria tavaszi árverés-sorozata. A válogatott, kiemelkedő kvalitású alkotások teljes keresztmetszetét nyújtják a huszadik századi magyar művészetnek. A századfordulót Munkácsy Mihály, Mednyánszky László, Rippl-Rónai József és Vaszary János alkotásai reprezentálják. Kalapács alá kerülnek még többek közt Patkó Károly, Kádár Béla, Victor Vasarely, valamint Nádler István, Konok Tamás és Maurer Dóra munkái. A kortárs aukció színhelye a Kongresszusi Központ, a grafikai aukció helyszíne a Virág Judit Galéria lesz.
Az érdeklődők a két árverés anyagát személyesen is megtekinthetik március 16-26. között a galériában, online, valamint virtuális túra formájában az alábbi linkek alatt: tavaszi kortárs aukció és grafikai aukció.