Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
André Kertész: Táguló Horizontok című fotókiállítás nyílt meg a pécsi Zsolnay Kulturális Negyed m21 Galériájában.
„Én soha nem dokumentálok, hanem értelmezek a képeimmel” – vallotta a magyar származású André Kertész, a világ egyik legismertebb fotóművésze.
Összesen 58 fotó és André Kertész 4 személyes tárgya látható a tárlaton. A képek többsége Magyarországon készült, megörökítve a művészt körülvevő személyes világot. A képek a látás élményét, a fényképezés örömét, a megtalálás varázslatát és a valóság apró csodáit sűrítik magukba. Fényképezőgépével hét évtizeden át készített vizuális naplót, azt fényképezte, ami érdekelte, ami hatott rá: életét, önmagát, társát, barátait, személyes élettereit, az őt körülvevő világot. Életeseményei, érzelmei organikusan váltak képpé az érzékeny megfigyelés pontosságával megörökítve.
“Photography is my only language” („A fényképezés az egyetlen nyelvem”) – mondta André Kertész, és ezen a nyelven beszélt úgy, mint addig senki más. Lírai képein a szubjektivizmus és a modernizmus fonódik eggyé. Mélyen humanista és személyes, ugyanakkor az egyetemest is magukban hordozó fényképei mindenkihez szólnak. Fotói a képzőművészet körébe tartozó autonóm műalkotások, természetesek, tiszták, egyszerűségükben erőteljesek és tökéletesek.
André Kertész életművében egy olyan saját univerzumot hozott létre, amelyben megteremtette a modern fotográfiai látásmód formanyelvét. Fényképeivel az idők végezetéig tanít a képalkotás elementáris szükségességéről, öröméről és a médium alapelveiről.
Életművét két földrészhez – Európa, Amerika – és három országhoz – Magyarország, Franciaország és az Egyesült Államok – kötődően hozta létre. S bár a megérdemelt világsiker későn érkezett számára, mégis a világ egyik – nem csak szakmai körökben – legismertebb fotográfusa lett, akinek ikonikus képei a kortárs kultúra meghatározó műveivé váltak.
A kiállításon látható képeket ő maga válogatta élete alkonyán, ajándékul gyermekkora varázslatos élményeket adó településének, Szigetbecsének és az ott alapított André Kertész Emlékmúzeumnak. Ez, a személyesen összeállított retrospektív tárlat tartalmazza nemcsak a Szigetbecséhez köthető képeket, hanem az életmű ismert darabjait is, egyedülálló áttekintést nyújtva a világhírű alkotó életművéből.
A május 20-ig látható kiállítás a Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ szakmai közreműködésével jött létre.
Kurátor: Csizek Gabriella