VIII. Pajtaszínházi Szemle

Pajtaszínházi előadások 19 megyéből évről évre a Nemzeti Színházban.

A Pajtaszínház Programot 2015-ben indította a Nemzeti Művelődési Intézet a Magyar Teátrumi Társasággal együttműködve mintaprogramként, olyan településeken, amelyeken korábban ugyan működött színjátszókör, ám ez az évek során elhalt, azonban a lehetőséget látva sokak részéről erős szándék mutatkozott a színjátszó hagyományok felelevenítésére, megőrzésére. A megalakult amatőr színjátszó közösségek számára egy olyan élményközpontú tanulási színteret teremtett a program, melyben komplex művészeti és közösségformáló cselekvésen keresztül juthattak el a csoportok egy-egy színpadi előadás létrehozásáig.

A legkülönfélébb színházi műfajokat felvonultató VIII. Pajtaszínházi Szemlén ezúttal 19 megye 19 színjátszócsoportja lép színpadra, bemutatva az elmúlt hónapok próbáinak, együttműködéseinek, sokszor vitáinak eredményét, mely folyamatok hatására a vállalkozó szellemű emberekből közösség kovácsolódott. Az ízes szatmári komédiától vagy éppen a dokumentumszínháztól kezdve a bűnmegelőzési vígjátékokon és a népi színműveken keresztül egészen a mese és a szociodráma világába repítik nézőiket az idei fellépők.

A színjátszó csoportok minden évben január végén, a magyar kultúra napja előtt is tisztelegve, a Nemzeti Színház stúdiószínpadain mutathatják be a program során született előadásaikat. Az idei évben két szombati napon, 2023. január 21-én és 28-án kerül sor erre a nagyszabású seregszemlére a Nemzeti Színházban.

A VIII. Pajtaszínházi Szemle programja

2023. január 21.

Gobbi Hilda Színpad

11:00 Megnyitó

12:00 HatARTalanul Színjátszótársulat (Rajka, Győr-Moson-Sopron megye) - Kszel Attila: A késélezős eset

13:15 Hejőmenti Amatőr Színtársulat és Pajtaszínház (Nemesbikk, Borsod-Abaúj-Zemplén megye) - Tanulmány a nőkről

14.15 PAGoda színjátszó csoport (Szeghalom, Békés megye) - Molnár Ferenc: Vacsora

15.00 Piszke Színkör (Eger – Felsőváros, Heves megye) - Csörögj rám!

16.00 Galla Színpad (Tatabánya, Komárom-Esztergom megye) - Eszti néni

16:45 Sorokmenti Rekettyések (Sorkikápolna, Vas megye) - Beteg a falu kanja

17:40 Hatásszünet Amatőr Színpad (Dunavarsány, Pest megye) - A Suszter manói

18:30 oklevelek átadása

2023. január 28.

Gobbi Hilda Színpad

11:00 Megnyitó

12:00 Jakabi Kulturműhely (Jakabszállás, Bács-Kiskun megye ) – L. Frank Baum – Oz, a nagy varázsló könyve alapján Horváthné Gellért Emőke Anna: Óz a nagy varázsló – Veled is megtörténhet!

13:30 Nagydobszai Színjátszók (Nagydobsza, Baranya megye) - Török Rezső énekes falusi játéka alapján - Menyasszonytánc

14:30 SárKör – Sárkeresztúr (Sárkeresztúr, Fejér megye) - Fazekas Mihály verses elbeszélése alapján, Dargay Attila, Nepp József és Romhányi József: Lúdas Matyi

15:20 Nadányi Színjátszókör (Bakonszeg, Hajdú-Bihar megye) - A Piros Híd

16:15 Jázmin Family (Mihálygerge, Nógrád megye) - Gongatás a gangon

17:15 BogáTeátrum (Nyírbogát, Szabolcs-Szatmár-Bereg megye) - Csalafinta hozomány

18:30 oklevelek átadása

Kaszás Attila Terem

12:00 Újiregi Színjátszók (Újireg, Tolna megye) - Hazulról hazáig

13:00 Ruzsai Színjátszó-tér (Ruzsa, Csongrád-Csanád megye) - Orbán József csoportvezető saját szerzeménye - Kötelék

13:45 Sárvíz-mente Parti Arc (Vasboldogasszony, Zala megye) - A Grimm fivérek „A három fonóasszony” c. műve nyomán átdolgozta Mihály Péter: Fonal-kód

14:20 Kővágóörsi Faluszínház (Kővágóörs, Veszprém megye) - Nádasi László Bankett c. kabaréjelenetének ötlete alapján átdolgozta Iván Katalin: Az Egyesült Tésztametélő Vállalat bankettje

16:25 Kolopi Színkör (Tiszasüly, Jász-Nagykun-Szolnok megye) - Hans Sachs: Furfangosok

17:30 Ságvári Irodalmat Kedvelők Klubja (Ságvár, Somogy megye) - Szép Ernő: Május

Hirdetés