Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
Az Alba Regia Táncegyüttes legújabb, Verslábak című előadását a legnagyobb magyar lírikus, Petőfi Sándor ihlette.
Néptánc, népdalok és prózai jelenetek is színesítik a közel egyórás produkciót, amelyet Majoros Róbert művészeti vezető álmodott meg. Petőfi Sándor már kisiskolásként rajongott az irodalomért. Sokat olvasott, később szavalt, bírált, verseket írt, regényeket fordított, szerkesztőségekben dolgozott, részt vett irodalmi vitatkozásokon és érdeklődött a színészet iránt is. Bámulatos termékenységgel írta költeményeit. Huszonegy éves korában jelent meg első versgyűjteménye, amit a következő évben rögtön négy kötete követett. Az egyre ismertebb és elismertebb költő szerelmi versei, majd az 1848. március 15-i szerepvállalása folyamatosan növelték népszerűségét a közönség előtt, ám amikor műveivel támadásokat indított az első magyar minisztérium ellen, fenyegető hangok emelkedtek ellene. 1849-ben eltűnt a csatatéren.
Petőfi Sándor rövid öt esztendő alatt olyan fényes pályát futott be, amihez hasonlót a világirodalomban is keveset találunk. Ez a különleges életút inspirálta Majoros Róbertet, az Alba Regia Táncegyüttes művészeti vezetőjét a Verslábak című produkció létrehozásakor. Az együttes korábban már foglalkozott ezzel a témakörrel, akkor Petőfi népdalokká folklorizálódott verseit mutatták be, bebarangolva a teljes Kárpát-medencét. A mostani előadást ennél is komplexebbre tervezik: a folklorizálódott versek mellett a népzene és a tánc segítségével megjelenítik a költő kevésbé ismert, székesfehérvári történeteit, szerelmi költészetét, forradalmi verseit és Krúdy Gyula regényéből az ál-Petőfiket is.
A táncos, zenés és prózai jeleneteket a vizuáltechnika segítségével teszik színházszerűvé és ezáltal maivá. Mind a táncban, mind a zenében vissza-visszatér a reformkor hangulata, helyenként a ruházatban is megjelennek az eredeti népviseletek, de ezeket továbbgondolva, a reformkorhoz kapcsolódva, de a mai színpadvilágnak is megfelelve alkotják újra a jelmezeteket Majorosné Szabó Veronika vezetésével.
Az Alba Regia Táncegyüttes már nagyon készül a Petőfi Sándor ihlette, Verslábak című előadásának március 11-i bemutatójára, melyre a jegyek a premier előtt hét héttel mind elkeltek. A nagy érdeklődésre való tekintettel a közel egyórás, néptánccal, népdalokkal és prózai jelenetekkel is színesített produkciót megismétlik április 29-én, a tánc világnapján a Vörösmarty Színházban, és május 19-én a Táncházban is.
Alkotók:
Rendező: Majoros Róbert
Koreográfus: Majoros Róbert, Molnár Gábor
Dramaturgiai munkatárs: Gőbölös Gábor
Jelmez: Majorosné Szabó Veronika
Főszereplő: Gőbölös Gábor
Közreműködők: Alba Regia Táncegyüttes, Alba Regia Alapfokú Művészeti Iskola – Pulutyka csoport
Jegyeket a táncegyüttes jegyértékesítő weboldalán, valamint előre meghirdetett alkalmakkor a Malom utcai Táncházban (Székesfehérvár) vásárolhatnak majd.