Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Megszülettek a döntések a Magyar Nemzeti Múzeum gyermekrajz pályázatán.
Az „Én a menyasszony – Az én menyasszonyom” című gyermekrajz pályázaton összesen 38 nyertest hirdet a zsűri. A Magyar Menyasszony című különleges, decemberben nyíló kiállítást több kapcsolódó esemény és program előzi meg. Első alkalommal a múzeum gyermekrajz pályázatot hirdetett 3 korosztályban, 3-12 éveseknek. A gyerekek lerajzolták, milyenek lennének menyasszonyként, vagy milyennek látják jövőbeli menyasszonyukat.
Az esküvők sok mesét ihlettek meg, mindannyian ismerjük a boldog véget, amikor megülték a lakodalmat, és mulattak, azután boldogan éltek, amíg meg nem haltak. De vajon egy hetedhét világra szóló lakodalomban milyen ruhákat hordanak? És vajon milyen ruhát hord egy menyasszony? Erre keresték a választ a gyermekrajz pályázat keretében.
Minden várakozást felülmúlva 1515 pályamű érkezett be.
A Bíráló Bizottság tagjai neves szakemberek, így Dr. Simonovics Ildikó divattörténész, szakmuzeológus, a projekt főkurátora, valamint Benes Anita, a Daalarna márka alapító-tervezője, a bizottság elnöke. A zsűrinek nem volt könnyű dolga, az értékelési munkába részt vett a KISKÉPZŐ Képző- és Iparművészeti Szakgimnázium és Kollégium is.
Az óvodás korosztályban 329 db, az általános iskola 1-3. osztályosoktól 756 db és általános iskola 4-6. osztályosoktól 430 db remekmű érkezett be.
A múzeum a képeket közönségszavazásra is bocsátotta, a Magyar Menyasszony című Facebook-csoportjában február közepéig lehetett szavazni az alkotásokra.
Minden korosztályban 3 kategóriában - Ügyesség, Kreativitás, Önkifejezés - 3 helyezett lett, ezt egészítik ki a zsűri elnökének, valamint a kurátor különdíjai és a közönség kedvencek.
A díjazottak a Magyar Nemzeti Múzeum és partnerei ajándékcsomagjait, belépőjegyeket, múzeumi születésnap rendezési lehetőséget, a Néprajzi Múzeum ajándékcsomagjait, a Daalarna felajánlásában pólókat, vizitelés lehetőséget a szüleikkel a Daalarna műhelyében, illetve az Urban Édesipari Kft. felajánlásában édességcsomagokat nyertek.
A Magyar Menyasszony című nagyszabású kiállítás a magyar nő, a magyar menyasszony nézőpontjából mutatja majd meg az esküvői szokások, hagyományok, viseletek változását 1522 és 2022 között. A kiállításon a gyermekrajz pályázat díjazottjainak alkotásai is megjelennek majd.