„Játéktól a mesterségig” - A bennünk élő mester

Új kiállítás nyílt a Hagyományok Házában a népi képzések hallgatóinak alkotásaiból.

A Hagyományok Háza egyedülálló tárlattal várja a látogatókat „Játéktól a mesterségig” címmel, amely a népi kézműves szakképzések végzős hallgatóinak vizsgaremekeit mutatja be, beleértve a nemezkészítő, kosárfonó, takács, szőnyegszövő, valamint gyékény-, szalma- és csuhétárgykészítő mesterségeket. Az időszaki kiállítás, - amelynek főkurátora az intézmény Népi Kézművesség és Népi Iparművészeti Szakcsoportjának szakmai vezetője Benedek Krisztina, - szeptember 25-éig látogatható a Hagyományok Háza nyitvatartási idejében. A kiállítás előre meghirdetett tárlatvezetés keretén belül is megtekinthető. Részletek a Hagyományok Háza weboldalán.

Hogyan illeszkedhet harmonikusan a mai otthonokhoz egy paraszti kultúrából származó, hagyományos technikával készített szőttes, fonott kosár, csuhétárgy vagy nemezszőnyeg? Hogyan kelnek életre a ma emberének keze által az ősi minták? Hogyan lehet a kézműves és szellemi örökséget megtanulni, megélni és átadni a következő generáció számára? Hogyan tudjuk előcsalogatni magunkból a bennünk élő mestert? Ezekre a kérdésekre keresi a választ a kiállítás, amely megtervezésének egyik vezérfonala a kurátorok számára a fenntarthatóság, és azon belül a környezettudatosság volt. A szakmai és esztétikai szempontból is kiemelkedőnek talált, kiállított tárgyak ugyanis természetükből fakadóan, de az installációk és egyéb design elemek is egytől-egyig természetes, illetve újrahasznosított anyagból készültek.

A kiállítás célja, hogy a most szakmai vizsgát tett 47 kézműves alkotót bemutassa; és felkeltse a nagyközönség érdeklődését a népi kézműves mesterségek iránt, akár mint a tárgyak mindennapi használói, akár mint a Hagyományok Háza népi mesterségeket oktató képzéseinek leendő hallgatói. Ezenfelül a tárlaton betekintést nyerhetünk a technikai fogások elsajátításának hosszú folyamatába, a gyűjtőutak izgalmaiba, és megismerhetjük azt a komplex látásmódot is, amely a mai ember számára elengedhetetlen a népi kézműves hagyományok megértéséhez.

„A kézzel történő alkotásra nagy szüksége van a mai kor emberének – vallja Pintér Piroska, a Hagyományok Háza szövő szakképzésének szakoktatója, - amikor minden az éterben, a virtuális világban zajlik, a kéz által készült tárgyakban tudják a hallgatók újra megtalálni önmagukat.” A kiállítótérben ezt a tudást, áramlást, megélt harmóniát közvetítik felénk a kiállított vizsgaremekek és enteriőrök, ahogy barangolunk az élővé vált mesterségek kézzel és szívvel készített alkotásai között.

A kiállítást Beszprémy Katalin, a Hagyományok Háza Népi Iparművészeti Tanácsadó Testületének elnöke nyitotta meg.

A kiállítás főkurátora: Benedek Krisztina

Kurátor: Szabó Erzsébet

Szeptember 25-ig megtekinthető a múzeumi nyitvatartási időben: kedd-vasárnap: 10-18 óra között.

Tárlatvezetések időpontja:

    2024. szeptember 7.   10.30

    2024. szeptember 14. 15.00

    2024. szeptember 21. 10.30

Bővebb információ itt.