Hipp-hopp, máris a Hopp Múzeumban lehetünk

Bár lassan, lassan átsétálunk a télbe, van még egy kis idő, hogy a múzeum kertjében egy késő őszi sétát tegyünk - ismerősként, avagy ismeretlenként - üdvözöljük Kőrösi Csoma Sándor ez év októberében felállított szobrát.

Csorba Géza szobrászművész alkotása a Hopp-villa kertjében áll, a nagy hársfa alatt. Hogy kinek mi jut eszébe Kőrösi Csoma Sándorról? Nekem két dolog: életem egyik vágya, hogy ott állhassak Darjeelingben, a sírjánál – 2019-ben teljesült.  Bár kicsit bántott, hogy nem került elő az az ember, akinél van egy füzet és bele lehet írni, hogy „itt járt …” – szóval dokumentálni csak képpel tudom, hogy igenis ott jártam.  De nem is ez a lényeg. A fantáziámat még régen, gyerekkoromban megragadta egy iskolai könyvben olvasott elbeszélés, ami arról szólt, hogy Csoma utazása közben egy lavina zúdult le mellette a hegyen. Miközben társai, kisérői próbáltak a hógörgeteg elől kitérne, ő egyenesen állt, nem mozdult – és a lavina elkerülte. Később, persze többet tudtam meg róla – és csodáltam. Csodáltam a kitartását, ahogy a nagy célt akarta elérni: megtalálni a magyarok őshazáját. 

A másik dolog még a darjeelingi kirándulás előtt 2009-ben történt. Az archtv (az azóta már megszűnt InnoHost Alapítvány építészeti témával foglalkozó) online sorozatában volt egy: Kell, hogy a magyar fülnek ismerősen csengjen -Zangla című (https://vimeo.com/21646149).

Egy riportra beszerveztem Irimiás Balázst – illetve ő a munkatársait küldte - akik nem oly régen kezdték el a „Csoma szoba” projektet.  Le voltam döbbenve az ötlettől, hogy azt a bizonyos zanglai szobácskát, ahol Kőrösi Csoma dolgozott, élt – bejárata fölé Baktay Ervin véste: „Csoma’s room” - egy fiatalokból álló csapat fel akarja újítani. Akit érdekel, hogy hová jutott a kezdeményezés, nézze meg a Csoma Szobája Alapítvány web oldalát: csomasroom.org

Sétánkat folytatva a kertben (a kertbe nem kell belépőt váltani!) még 2025. február 16-ig látható az Indus-völgyi civilizációt bemutató plakátkiállítás. Az Indus-völgyi civilizációról oly keveset lehet hallani, annyira nincs reflektorfényben, hogy egy plakátkiállítás is megdobogtatja az érdeklődő szívét és sajnálja, hogy csak ennyi?..

Miután ezt is megnéztük és melegebb helyre vágynánk, ajánlom a Buddhák földje/Gandhára időszaki kiállítást, amely már bent van a múzeum épületében. A kiállításnak nem a nagysága figyelemre méltó, hanem a témája érdekes: hellenisztikus stílusú buddhista alkotásokat láthatunk. E kiállítással kapcsolatosan fölhívom a figyelmet, hogy az őszi-téli időszakban péntekenként kéthetente jelentkezik a kiállításhoz kapcsolódó tudományos előadássorozat, legközelebb 2024. november 22-én Szútra – vezérvonal címmel. Aki pedig úgy gondolja, hogy egy tárlatvezetés keretében sokkal érdekesebb lenne a látogatás, arra is van lehetőség.

Hogy még mit lehet látni a Múzeumban, illetve milyen programok vannak? Nem titok, csak kattintson rá hoppmuseum.hu - és máris képben lesz!

Vegyük fel a hétmérföldes csizma helyett kényelmes őszi cipőnket, nem árt egy jó meleg kabát sem – és hipp-hopp, máris a Hopp Ferenc Ázsiai Művészeti Múzeum előtt vagyunk – Budapest, Andrássy út 103.!