Több mint 1 éves előkészítés után, sok száz ember lelkesedésének, jószándékának és akaratának köszönhetően 2025. február 3-án, hétfőn este felgördül a függöny a Corvin mozi Korda termében, és elkezdődik a filmszakma közös ünnepe.
A Műcsarnok 2018-ban is sztárkiállítással indítja a Budapest FotóFesztivál rendezvénysorozatát, az idei év leglátványosabb fotókiállításával, melyben John Malkovich válik fotó ikonok főhősévé.
A 2017-ben 20 új fotóval teljessé tett sorozat Budapesten látható először.
Február 28-án nyílt a Műcsarnokban a Budapest FotóFesztivál nyitóeseménye, Sandro Miller amerikai sztárfotós és John Malkovich világhírű színész projektje, a Malkovich Malkovich Malkovich – Tisztelet a kamera mestereinek című kiállítás.
Ha eddig bárkinek kétsége lett volna, hogy John Malkovich képes-e eljátszani egy kislányt, esetleg kettőt, vagy az amerikai mozi szexbombáját, Marilyn Monroe-t, méghozzá aktfelvételen, a Műcsarnokban bemutatott kiállítást látva felhagy a szkepszissel. A féktelen, de korántsem parttalan, nagyon is komoly, mégis roppant szórakoztató művészi játékhoz persze legalább két varázsló szükséges: a színész és a fotográfus. Végre a magyar közönség is találkozhat azokkal a fantasztikus fényképekkel, amelyeken Malkovich és Miller korántsem hagyományos módon hajt fejet a fotó- és filmtörténet nagyjai előtt. A Malkovich Malkovich Malkovich című kiállítás olyan ikonikus művészek előtt tiszteleg többek között, mint a mozgóképi feszültségkeltés mestere, Alfred Hitchcock, a pop art híressége, Andy Warhol vagy a portréfénykép műfajának egyik élő klasszikusa, Annie Leibovitz.
Sandro Miller bő három évtizede meghatározó alakja az amerikai fotográfiának. Sztárok fényképésze, akinek divat- és reklámmunkái számos híres nagy cég kampányát fémjelezték, művészi projektjeit eddig kilenc albumban adta közre. Közte és Malkovich között hosszú évek óta munka- és baráti kapcsolat szövődött, nemcsak fényképeket, de már több kísérleti kisfilmet is készítettek együtt. Sandro így nyilatkozott Malkovichról: „John a legbriliánsabb és legproduktívabb ember, akit ismerek. Zsenialitása páratlan. Bármilyen hangulatot vagy ötletet pillanatok alatt magáévá tesz, és szinte a szemem előtt alakul át azzá a karakterré, akire gondoltam.”
A most bemutatott projekt gondolata 2013-ban született meg. Sandro tizenhat évesen találkozott Irving Penn munkáival, és azonnal tudta, hogy fotográfus lesz. Főként autodidakta módon képezte magát, az alapot a fotóművészet kánonjához tartozó nagy művészek albumainak tanulmányozása jelentette számára. Ezeken a képeken keresztül sajátította el a kompozíció, a fény és a portrékészítés művészetét. Harminc évvel később, háta mögött olyan neves megrendelőkkel, mint a Forbes, a GQ, az Esquire, az American Express, a Coca-Cola és a BMW, Sandro a világ legjelentősebb reklámfotósai között tudhatta magát. A Malkovich Malkovich Malkovich – Tisztelet a kamera mestereinek a Sandróra mély hatást gyakorolt fotográfiákat mutatja be, melyek között megtalálható Irving Penn Truman Capote-ról készített képe, Bert Stern fotói Marilyn Monroe-ról, Dorothea Lange felvétele egy menekülő anyáról, Robert Mapplethorpe puskás önarcképe, Annie Leibovitz ikonikus alkotása John Lennonról és Yoko Ono-ról, Diane Arbus egy kézigránátot tartó kisfiút megörökítő klasszikus képe, vagy Richard Avedon portréja egy méhektől hemzsegő méhészről. A fotókon John Malkovich, akit a 21. század egyik legnagyobb amerikai színészeként tarthatunk számon, kaméleonként alakul át: hol Albert Einstein, hol Che Guevara, hol John Lennon vagy Andy Warhol képét ölti magára. Malkovich bámulatos átváltozó képességének és Sandro fotóművészeti látásmódjának köszönhetően a Malkovich Malkovich Malkovich – Tisztelet a kamera mestereinek két zseniális alkotó élvezetes játéka lett.
Kurátor: Szarka Klára fotótörténész
Az évente megrendezett Budapest FotóFesztivál a nagyközönség számára nyitott kiállítássorozat keretében mutatja be a kortárs és a klasszikus, magyar és nemzetközi fotográfia értékeit, bevonva Budapest múzeumait, galériáit, nemzetközi kulturális intézeteit.
2018. március 1-május 13., Műcsarnok
Műcsarnok, 1146 Budapest, Dózsa György út 37.
Nyitva tartás: kedd-vasárnap 10.00-18.00, csütörtök 12.00-20.00, hétfőn zárva