Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
A Néprajzi Múzeum kétnapos húsvét előtti családi programja az ünnepi készülődés és a kézműves hagyományok felidézése jegyében zajlik. Április 16-án és 17-én a múzeum épületét vásári árusok népesítik be, a sokféle portéka gondos szakmai válogatás után kerül az asztalukra. A hagyományos mesterségek termékei közül ki-ki megtalálhatja a kedvére valót: eredeti formában vagy újraértelmezve.
Látogatóink az Élő Népművészet című kiállításban szakvezetéssel ismerkedhetnek a magyar kézműves-hagyományokkal és azok napjainkban való jelenlétével. A Hagyományok Háza – a kiállítás társrendezője – mindkét napon húsvéti foglalkozással: népszokások felelevenítésével, közös népdalénekléssel, tojásfestéssel és gyékény tojástartó készítéssel várja a gyerekeket.
Régi tavaszi ünnepek feledésbe merült szokásait, a húsvét jelképeit egyrészt tárlatvezetéseinken, másrészt múzeumpedagógusaink segítségével, játékos formában elevenítjük fel. Csípj fel! című programunkon tavaszi dekorációt, virágokat és állatfigurákat készítünk a gyerekekkel, és közösen elültetjük a tavasz első virágait.
Mindeközben a kivetítőkön folyamatosan megtekinthetők a Néprajzi Múzeum válogatott, tavaszi tematikájú archív filmjei, valamint a múzeum gyűjteményének legszebb hímes tojásai. A kiállító kézműves mesterek bemutatókat és kézműves foglalkozásokat tartanak, így a látogatók a legkülönfélébb technikákat és a legszebb motívumok elkészítését is kipróbálhatják.
Vasárnap két különleges tematikus programot kínálunk. A Regölyi népdalkórus műsorában ritkán hallható tavaszi és húsvéti népdalokat hallhatunk: tolnai, bukovinai, alföldi, karádi és felvidéki népdalcsokorral színesítik a vásári forgatag hangulatát. Dramatikus játék keretében, bábokkal elevenítjük fel a virágvasárnapi történetet, Jézus bevonulását Jeruzsálembe szamárháton.
A húsvéti büfében míves szendvicsekkel, a múzeumi boltban különleges kedvezményekkel várjuk a Néprajzi Múzeum húsvéti ünnepének látogatóit.
Részletes program:
2011. április 16. szombat
- 10.00 – 18.00 folyamatosan: Mesterség bemutatók
Tojásdíszítés a kézműves kiállítás és vásár mestereivel
„Tavaszi népszokások” – válogatás a Néprajzi Múzeum archív filmjeiből
„Tojásképek” – hímes tojások a Néprajzi Múzeum gyűjteményéből - 11.00 „Hétköznapok és ünnepek” – tárlatvezetés A magyar nép hagyományos kultúrája című kiállításban
- 12.00 – 18.00 „Csípj fel!” – kézműves játszóház a múzeumpedagógusokkal
„Tavaszi virágoskert” – virágültetés gyerekekkel - 14.00 „Ma van húsvét napja” – a Hagyományok Háza gyerekfoglalkozása
„Hétköznapok és ünnepek” – tárlatvezetés A magyar nép hagyományos kultúrája című állandó kiállításban
„Élő népművészet” – tárlatvezetés az időszaki kiállításban - 15.00 „(M)ilyenek a finnek?” – tárlatvezetés az időszaki kiállításban
2011. április 17. vasárnap
- 10.00 – 18.00 folyamatosan: Mesterség bemutatók
Tojásdíszítés a kézműves kiállítás és vásár mestereivel
„Tavaszi népszokások” – válogatás a Néprajzi Múzeum archív filmjeiből
„Tojásképek” – hímes tojások a Néprajzi Múzeum gyűjteményéből - 11.00 „Ma van húsvét napja” – a Hagyományok Háza gyerekfoglalkozása
KÓTA – a Regölyi népdalkórus műsora
„Hétköznapok és ünnepek” – tárlatvezetés A magyar nép hagyományos kultúrája című kiállításban
„Élő népművészet” – tárlatvezetés az időszaki kiállításban - 12.00 – 18.00 „Csípj fel!” – kézműves játszóház a múzeumpedagógusokkal
- 14.00 „Hétköznapok és ünnepek” – tárlatvezetés A magyar nép hagyományos kultúrája című állandó kiállításban
- 15.00 „Virágvasárnap bábokkal” – a bibliai történet közös, drámajátékos felelevenítése