Pigniczky Réka rendezésében, a Nemzeti Filmintézet (NFI) támogatásával és az 56films gyártásában egész estés dokumentumfilm készült a legendás Kaláka együttesről - megalakulásuk 55. évében. A filmet az 56 Films gyártotta és forgalmazza.
Penderecki 80. Magyarország legdinamikusabban fejlődő és legfiatalabb nagyzenekara a Concerto Budapest, Krzysztof Penderecki műveket ad elő a szerző vezénylésével a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben.
Krzysztof Penderecki, Lengyelország első számú kortárs zeneszerzője, háromszoros Grammy-díjas, a hatvanas évek európai avantgárdjának meghatározó alakja, akinek zenéjét korszakalkotó kultfilmekből is ismerhetjük, (pl: Ragyogás, Katyn) 2013. november 23-án ünnepli nyolcvanadik születésnapját. A koncert programjában két aktuális darabjának magyarországi bemutatója szerepel: Penderecki: Concerto doppio hegedűre, brácsára és zenekarra, valamint a VIII. szimfónia szólistákra, vegyes karra és zenekarra. A Hirosima áldozatai emlékére írt gyászzenéje kultikus és iskolateremtő mű lett, a szerző azonban fokozatosan eltávolodott a merészebbnél merészebb ötleteket felsorakoztató hangzásvilágtól, és egy ideje a zenei múlthoz szorosan kapcsolódó, a késő romantikán alapuló eklektikus stílusban komponál. Az eredeti, egyesek szerint polgárpukkasztó gondolatokkal jelentkező fenegyerekből jól fésült, jól öltözött, kellemes társasági figura lett, olyan személyiség, aki ma már nem a kiválasztott keveseknek mutat példát, hanem a tömegekhez szól, letisztult gondolatokkal, közérthető nyelven, a nagy öregekre jellemző szakmai tudással és bölcsességgel. A nagy múltú Bécsi Zenebarátok Társasága megalapításának bicentenáriumára komponált, kamarazenei fogantatású, egytételes Kettősversenyét 2012 októberében mutatták be, a három énekes szólistára, vegyes karra és szimfonikus zenekarra írt eddigi legfrissebb, VIII. szimfóniáját pedig 2005-ben fejezte be. Három évvel később azonban kibővítette, így született meg a Művészetek Palotájában elhangzó, körülbelül ötvenperces alkotás német költők, például Eichendorff, Hesse, Rilke verseire. A tizenkét zenekari dal egyfajta személyes hangvételű, önéletrajzi ihletésű dalciklus, amelynek az akkor nyolcvan fele közeledő Penderecki az Elmúlás dalai címet adta.
Közreműködik: Szabóki Tünde - szoprán, Schöck Atala - alt, Haja Zsolt - bariton, Lendvay József - hegedű, Ryszard Groblewski - brácsa, Concerto Budapest (művészeti vezető: Keller András), MR Énekkar (mb. karigazgató: Oláh Gábor), Nemzeti Énekkar (karigazgató: Antal Mátyás) Vezényel: Krzysztof Penderecki. A koncertet 18.30 órai kezdettel Előhang címmel beszélgetés előzi meg, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről.