A Magyar Filmművészek Szövetsége és a Budapest Film együttműködésében február 3-9. között a budapesti Corvin moziban rendezik meg a 44. Magyar Filmszemlét. A nagyszabású, ünnepi eseménysorozatra mintegy négyszáz, 2023. januárja óta készült magyar filmet neveztek az alkotók összesen nyolc műfaji kategóriában.
A MÁV Szimfonikus Zenekar 2025. január 24-én, a Zeneakadémián, a romantika zenéjének egyik legjelentősebb zeneszerzőjének, Liszt Ferencnek két művét, valamint a 20. századi magyar kortárs zene kiváló alkotóinak, Vajda Jánosnak és Orbán Györgynekegy-egy darabját tűzte műsorra.
A Magyar remekművek című esten Hontvári Gábor vezényel, közreműködik a Nemzeti Férfikar és Kevin Chen zongoraművész.
Liszt Ferenc 1848-1857 között, Weimarban udvari karmesterként dolgozott. Ebben az időszakában 12 szimfonikus költeményt komponált, közülük a legismertebb, legtöbbet játszott a „Les Preludes” (Előjátékok). A művet Alphonse de Lamartine (1790-1869) francia költő azonos című meditációja ihlette, amelyet a sziporkázóan színgazdag hangszerelés tesz tévedhetetlenül hatásossá.
A műsoron szereplő következő darab a zeneszerző két zongoraversenyének egyike, az A-dúr zongoraverseny, amelyre a lírai, bensőséges alaphang jellemző. A darabot 1857-ben mutatták be Weimarban a zeneszerző vezényletével, a zongoraszólót egyik tanítványa, Hans von Bronsart játszotta.
A MÁV Szimfonikus Zenekar hangversenyén a Kanadából érkező Kevin Chen zongoraművész előadásában hallhatja a közönség, aki 2021-ben első helyezést ért el a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Zongoraversenyen, 2022-ben a Genfi Nemzetközi Versenyen, 2023-ban pedig a tel-avivi Rubinstein-verseny győztese volt. Sikeres zongoraművész, emellett komponál is, eddig öt műve jelent meg nyomtatásban.
Az est második részében két megbecsült kortárs magyar zeneszerző, Vajda János és Orbán György oratorikus művei csendülnek föl, melyek a Magyar Nemzeti Férfikar felkérésére születtek az I. világháború kitörésének 100.évfordulóján, 2014-ben, figyelmeztető felkiáltásként minden idők háborúi ellen, közös „művészeti szertartásként” az emberségért, a békéért. Ez alkalommal a zeneművek előadásában a Nemzeti Férfikar – korábbi nevén Honvéd Férfikar működik közre.
A nagyszabású hangverseny karmestere Hontvári Gábor, aki Győrben született, 1993-ban. Szülővárosának Konzervatóriuma után a budapesti Zeneakadémián, majd Weimarban az ottani Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán folytatott karmesteri tanulmányokat. Több nemzetközi versenyen nyert értékes díjakat, többek között a köztük a Deutscher Dirigentenpreis és a Sir Georg Solti Karmesterverseny díjazottja. 2019 óta a Würzburgi Operaház első karmestere. 2018-ban elnyerte az Ernst-von-Schuch díjat, itthon pedig 2022-ben Junior Prima díjjal tüntették ki.