A Senki 2-ben exponenciálisan növekszik a változatos módon kinyírt orosz gengszterek száma, fokozódik a családi dráma, és Sharon Stone lesz a főgonosz.
![](https://cseppek.hu/files/sm1_7746.jpg)
A MÁV Szimfonikus Zenekar Takács-Nagy Gábor vezényletével az idei évadban öt alkalmas hangverseny keretében tűzte műsorra Beethoven összes (kilenc) szimfóniáját.
A sorozat első hangversenye 2024. október 18-án, a második 2024. november 6-án volt, a harmadik pedig 2025. február 20-án lesz a Zeneakadémián. Az esten Beethoven Coriolan-nyitánya, a VIII. szimfónia, valamint az V. (Sors) szimfónia hangzik el.
Ludwig van Beethoven (1770-1827) hatalmas életművében külön fejezetet képviselnek a szimfóniák, bennük sűrítve figyelhető meg a zeneszerzői stílus alakulása és követhető a zeneszerző élete. De zenekari művei között igen jelentékeny helyet foglalnak el nyitányai is. Ezek a rövid, de mondanivalójukban sokatmondó zenekari művek nem operák bevezető zenéi. Ez alkalommal a hangverseny a Coriolan-nyitánnyal kezdődik. Coriolanus, valódi nevén Caius Marcius, egy római hadvezér volt, aki hősies tette révén nyerte el a Coriolanus nevet a volszk Corioli városának ostromakor. A történetből először Shakespeare írt tragédiát (a szöveget Petőfi Sándor fordította magyarra), majd Heinrich Joseph von Collin osztrák író írt drámát belőle 1804-ben, ehhez komponálta a nyitányt Beethoven, melynek ősbemutatója 1807 márciusában Lobkowitz herceg bécsi palotájában volt.
A folytatásban a Nyolcadik szimfónia csendül fel, mely 1812 nyarán keletkezett. Ez a haydni derűt sugárzó remekmű, amelyet 1814-ben mutattak be, könnyed, tréfás hangvétele miatt a szerzőnek is titkos kedvence volt. „Az én kis F-dúrom” – hivatkozott rá egyik feljegyzésében.
A hangverseny második felében Beethoven Ötödik (Sors) szimfóniáját hallhatja a közönség, mely az egyik legnépszerűbb műve, amelyben a legeredetibb és leghatásosabb zenei eszközöket alkalmazza, és amelynek mondanivalója a legáltalánosabban emberi. A szerzőt a hős és annak harca foglalkoztatta, hiszen személyes harcát is folytatnia kellett azért, hogy az egyre fenyegetőbbé váló süketsége ellenére is állva tudjon maradni. A művet 1809 decemberében mutatta be, egy „akadémiának” nevezett szerzői est keretében.
Beethoven+
A MÁV Szimfonikus Zenekar Beethoven-sorozatának aktuális műsoráról minden hangverseny előtt, 17:45-től, a koncertteremben műhelybeszélgetést tart Takács-Nagy Gábor karmester a belépőjeggyel/bérlettel rendelkezők részére.
További különlegesség, hogy a MÁV Szimfonikus Zenekar közreműködői lehetőséget biztosít a Zeneakadémia hangszeres hallgatói számára a Beethoven-sorozat hangversenyein, hogy minél több tapasztalatot szerezhessenek a diákok a próbafolyamat során és az előadásokon. A két intézmény közötti együttműködés a hallgatók zenekari gyakorlatát hivatott segíteni mind szakmailag, mind emberileg, hiszen egy professzionálisan működő társulat tagjaivá válnak a közös munka idejére. A kezdeményezéshez Takács-Nagy Gábor karmester örömmel csatlakozott.
A hangversenyre minden jegy elkelt!
A Beethoven-sorozat előzménye: Takács-Nagy Gábor korunk egyik innovatív Beethoven-karmestere már hegedűművész és kamaramuzsikus korában is a zeneszerző szándékának alázatos megvalósítását tekintette fő céljának és ezt az attitűdöt folytatja karmesterként is. 2023 nyarán került forgalomba az általa vezényelt Beethoven szimfóniáinak CD kiadványa, a világhírű hanglemezkiadó, a Deutsche Gramophone Gesellschaft gondozásában, Beethoven Journey címmel. Érdekessége, hogy ez az utolsó kézzel fogható CD, amit a neves kiadó megjelentetett. A közreműködő zenekar a svájci Verbier Festival Zenekar, amellyel Takács-Nagy évek óta rendszeresen dolgozik, ahogy a MÁV Szimfonikus Zenekarral is. 2005-től művészeti tanácsadó, 2008 szeptembere óta a zenekar első vendégkarmestere, 2010-től pedig vezető karmester és művészeti vezető volt. 2012-ben ő vezényelte a MÁV Szimfonikusokkal Karl Jenkins Arany János költeményére komponált, A walesi bárdok című oratóriumának világpremier hanglemezfelvételét. 2018-tól a MÁV Szimfonikus Zenekar állandó vendégkarmestere.
A Svájcban élő művészt Magyarországon 2017-ben Bartók-Pásztory-díjjal, 2021-ben Prima Primissima díjjal, 2024-ben Kossuth-díjjal tüntették ki.